четверг, 21 апреля 2011 г.

Підводні камені флюорографії

     Щорічна процедура флюорографії знайома усім – без довідки про неї тепер ні на роботу влаштуватись, ні з пологового будинку не виписатись. В Україні флюорографія проводиться щорічно усьому населенню з 16-річного віку.
В основі флюорографічного обстеження лежить використання рентгенівського випромінювання, яке проходить крізь тканини людини і фіксується на плівці. По суті, флюорографія – це здешевлений варіант рентгенівського обстеження органів грудної клітки, метою якого є масове обстеження на виявлення патологій.
Рентгенологічне обстеження використовується в медицині вже більше 100 років. Однак за останнє десятиліття ставлення до флюорографії, як ефективного діагностичного методу, різко змінилося. Пов'язано це з поганим станом флюорографічної техніки, а звідси висока променеве навантаження на пацієнта, низька якість зображень плівкових флюорограм і трудомісткість архівування отриманих зображень
Рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я традиційна плівкова флюорографія заборонена в цивілізованому світі і не рекомендована до застосування в слаборозвинених країнах через підвищений радіаційний вплив на пацієнтаПочинаючи з 1996 року, провідні розробники рентгенівської техніки запропонували міжнародному ринку медичного обладнання цифрові системи для дослідження легенів, засновані на різних фізичних методах отримання рентгенівських зображень.
Такі системи в порівнянні з плівковою флюорографією дозволяють зменшити променеве навантаження, при цьому не впливаючи на якість зображення, необхідного для фтізіопульмонологіі. Однак висока вартість цих апаратів (350-500 тис. дол США), не дозволить в нашій країні провести масову заміну більше 5000 плівкових апаратів, з яких понад 2000 мають вік 15 років і старше.
Окрім старої техніки, існує ще одна проблема, повязана з рентгенологічним обстеженням – це недосконалість законодавства України. Якщо точніше – це недоопрацьованість Міністерством охорони здоровя «Інструкції про проведення флюорографічних обстежень». У даному документі (зареєстрованому в Міністерстві юстиції України) є доволі суперечливі положення.
Зокрема, у пункті 3.4. зазначається: «Обов'язковому флюорографічному обстеженню підлягають породіллі до виписки їх з пологового будинку». Але читаємо уважно далі (пункт 3.10): «В плани профілактичних обстежень не включаються діти, вагітні жінки, матері, які годують груддю. Заборонені також флюорографія молочних залоз у жінок і рентгеноскопія різних органів з профілактичною метою».
Отже  закон зобов’язує породіллю пройти флюорографічне обстеження  й водночас звільняє жінку, що годує дитину груддю, від цієї процедури. Вочевидь, законодавство України не вбачає між цими двома процесами, пологами та вигодовуванні дитини груддю,  жодної часової послідовності чи логічної пов’язаності.

Комментариев нет:

Отправить комментарий